Bu Blogda Ara

18.9.07

Paget Hastalığı- Meme Kanseri

  • Meme başında görülen oldukça nadir bir meme kanseri tipidir.

  • Süt kanallarından başlar ve meme başına ve çevresindeki daha koyu renkli kısıma (areola) yayılır.

  • Meme başında hassasiyet, kaşınma, yanma ve aralıklı kanlı meme başı akıntısı gibi şikayetler görülebilir.

  • Deride kabuklanma ve akıntı olabilir. Bu görüntüsü nedeniyle egzema ile karıştırılabilir.
    Ayırıcı tanı için biyopsi yapmak gerekir.

  • Hastaların yaklaşık 1/3 – 1/4’ünde tanı anında koltuk altı lenf bezlerinde yayılım söz konusudur. Ancak hastaların şikayetleri nedeniyle sıklıkla erken dönemde tanı konduğu için tedavi başarısı da yüksektir.

  • Çoğu zaman meme başını almak zorunlu olduğu için genellikle meme koruyucu cerrahi yerine mastektomi ve uygun hastalarda rekonstrüksiyon ile tedavi edilir.

kaynak:http://www.savaskocak.org/nadir_tipler.php?content=2


Göğüs Ucunda Görülen Paget Hastalığı


Göğüs ucunda görülen paget hastalığı nadir görülen bir hastalıktır, süt kanallarında başlar ve göğüs ucundaki deriye ve göğüs ucunun etrafındaki areola adı verilen renkli bölüme sıçrar. Deri kabuk bağlamış, kızarık olarak görülebilir ve aynı zamanda akıntıda olabilir. Eğer göğüs ucundan gelen akıntılar hastalığın tek belirtisiyse ve tümör hissedilmiyorsa Paget hastalığının tedavisi daha kolaydır.

kaynak:http://www.gebelikrehberi.com/meme/evre.asp (Meme Kanseri Evreleri)

Paget Hastalığı: Nadirdir olup %3 oranında görülür. Başlangıçta meme başında ve areolada (renkli bölge) yanma hissi, kaşınma, kabuklanma, ülserasyon vardır. Meme başı ve areolada egzamatöz lezyonlar vardır. Geç evrede tümör invaziv hale gelir. Paget hastalığı, enfeksiyon olarak yanlıştanılanabilir. Paget hastalığının prognozu oldukça iyidir

kaynak:http://www.saglik.gov.tr/extras/birimler/ksdb/meme_kanseri.pdf

Paget Hastalığı

Göğüs ucunda görülen “Paget Hastalığı” nadir rastlanan bir hastalıktır. Süt kanallarından başlayarak göğüs ucundaki deriye ve göğüs ucunun etrafındaki areola adı verilen renkli bölüme sıçrar.Meme başı ve areola da, egzematik değişiklikler, yanma, kaşıntı, hassasiyet, kabuklanma, ara sıra kanama, kızarıklık, pullanma en önemli belirtilerdir. Bu belirtilerin yanı sıra %60 hastada ele gelen kitle mevcuttur. Kitle yoksa tedavi daha kolaydır. İlk başta deri iltihabı, infeksiyon sanılabilir. İnfeksiyon tedavisini takiben iyileşme yoksa meme başından alttaki meme dokusunu da içine alacak şekilde biyopsi yapılmalıdır. Diğer alanların tutulumunu araştırmak için mamografi çekilmelidir. Tedavi tümörün evresine göre, meme koruyucu cerrahi veya mastektomidir. Paget Hastalığı kötü görünümüne rağmen tedavi sonrası prognozu iyidir.

kaynak: http://www.kadikoysifa.com/sifalibilgi.asp?id=%7BD647D5D9-6EE2-45D5-B328-A608F13D52CC%7D


2 yorum:

Kardeşim dedi ki...

Paget hastalığı ne yazık ki kemiklere de vuruyor.Kalınlaşma ve yapısının bozulmasıyla ilerliyor.Allah herkesi korusun.

Adsız dedi ki...

ANNEME PAGET TEŞHİSİ KONULDU. MEMESİNDEN PARÇA ALICAZ DEDİLER. MORALİM SIFIR. BANA PAGET HASTALINI ANLATIRMISINIZ. YARDIMCI OLUN SİNİRLERİM LAÇKA.

İlgili Yazılar

Related Posts with Thumbnails