Bu Blogda Ara

12.6.12

Car Boot Sale - UKİngilizler, kullanmadıkları her ne varsa, car boot dedikleri açık pazarda satışa sunuyorlar. Çim ekilmiş kocaman bir tarla, sıra sıra arabalar. Hem satıcılar hem alıcılar.

Genelde Pazar günlleri ve Bank Holiday dedikleri hafta içi tatil olan günlerde açık oluyormuş. Tabiki yağmursuz havalarda. Alıcılar için alana giriş ücreti 50 pence (Bizim gittiğimiz yerde böyleydi)


Herkes arabasının bagajına satacaklarını dolduruyor, satmak üzere geliyor. Tezgahını kuruyor. Kimi masanın üzerinde, kimi bir örtü üzerinde yerde, kimis ise direk çimde sergiliyor. 

Alıcısı varmı derseniz hemde çok. Hem ingilizler hem de yabancılar. Alıcılarda arabalarına atlıyor geliyor. Zira Car boot satış alanları biraz şehir dışında. Ayrıca insanlar sabahın nurunda gidiyor, geç kalırsam güzel şeyler seçilir bana kalmaz düşüncesi ile. Pazar arabası ile gelip dolurup götürüyorlar.

En çok çocuk eşyaları var. Bilirsiniz çocuklar çok çabuk büyüdüğünden kıyafetler çok eskimez. Ayrıca çabuk sıkıldıkları içinde oyuncakları yenilenir.Sanırım pazarın alışveriş trafiğinin çoğunu oluşturmayı hak ediyor bu yüzden.

Başka neler var: kıyafet, takı, kitap, film, müzik cdleri, özel kolleksiyon ürünler (mesala bizim gittiğimiz yerde oyuncak araba satan biri vardı), hediyelik eşyalar, elektronik eşyalar, tablolar, masalar, sandalyeler, çantalar, valizler, bisikletler, çocuk arabaları, saatler vs vs... Liste uzayıp gider. Hayatta kullandığımız herşey satılabilir.

Ailecek gelenler var, mesala çocuk kendi eşyalarını satıyor. Herkes kendi fiyatını kendi belirliyor.

Fiyat demişken burası çok çok ucuz. Kullanılmış, hiç kullanılmamış, daha paketi açılmamış bir sürü şey, 20 pence, 50 pence, 1 pound, 2 pound. Hatta  3-4 pound diyince satıcı alasınız gelmiyor :), pahalı geliyor. Halbuki hiç kullanılmamış ve etiket fiyatı 8 pound mesala.

Mesela ben 20 pence ye Zehra Leyla'a bir etkinlik kitabı aldım. Sayfalar, oyun halıları gibi ince kumaştan. İçindeki nesneler ayrıyetten bir bölmede, her sayfaya ilgili nesneyi bulup koyacak... Sadece 20 pence yaklaşık 60 kuruş :)


Hiç yorum yok:

İlgili Yazılar

Related Posts with Thumbnails